cking

  יום א', 19/05/24

  ראשי    מקצועות לימוד    מילוני מונחים

.
מבנה התא - סיקינג

מבנה התא

ראשי > ביולוגיה > מבנה התא

אברונים בתא:

אברון: מבנה מוגדר בתוך התא.

האברון שמגדיר את גבול התא נקרא קרום התא. הוא בנוי משתי שכבות של מולקולות שומן. אלו הן מולקולות שומן דווקא משום ששומן אינו מסיס, ולא יתמוסס בין הנוזל הבין- תאי לבין הציטופלזמה. קרום התא נקרא גם ממברנה. התא מקיים תקשורת עם החיצוניות, הוא בוחר לעצמו חומרים אשר יכניס לתוכו, וגם את החומרים שיוציא, לכן הוא נקרא קרום בררני/ קרום חצי חדיר. בקרום עצמו משובצים חלבונים. חלק מהם "שואבים", המרכזים חומר משני צדי הקרום. ישנן גם תעלות אשר מעבירות חומרים. על החלק החיצוני ישנם קולטנים (רספטורים - המקבלים אינסולין לדוגמה). הקרום מורכב מאוד ומאפשר בררנות ספציפית וברורה. כל משאבה מתאימה לחומרים מסוימים לדוגמה משאבת גלוקוז תקבל רק גלוקוז, וכך מתאפשרת הבררנות. הקרום מאפשר מעבר של חומרים לתוך התא ומחוץ לתא.

מיטוכונדריון- צורת יחיד. מיטוכונדריה- רבים.

המיטוכונדריון הוא אברון בו מתקיימים התהליכים המספקים אנרגיה לכל הפעולות המתרחשות בתא. כל אברון מוקף בקרום. למיטוכונדריון יש מבנה של קרומים מפותל מאוד. הקרומים הינם בסיס לכל האברונים בתא. כולם מורכבים משומן בבסיסם. בקרום מתרחשת הנשימה התאית. כלומר, כאשר אנו אוכלים סוכר, עלינו להעביר את הגלוקוז עד למיטוכונדריה בכל תא. גם החמצן מגיע למיטוכונדריה של כל תא. לכן עלינו להיות בעלי מערכת הובלה מהירה ויעילה שתעביר את החומרים למיטוכונדריה. מן המיטוכונדריה יוצא CO2 שהוא תוצר של נשימה תאית המוחזר לריאות. יש במיטוכונדריה DNA מכיוון שהיא כנראה הייתה ייצור נפרד.

גרעין התא:

בתוכו נמצא החומר התורשתי- DNA. גם הוא מוקף בקרום. תפקידו לפקח על כל המתרחש בתא ע"י חלבונים. ה- DNA נשאר בתוך התא ולא יוצא ממנו. הוא נותן פקודה לתא לגבי איזה חלבון לייצר. הוא גם מפקח על המעבר של החומרים בתא. לעיתים תאים מתים ונושרים ואז התאים מקבלים פקודה להתחלק מהר יותר כדי "לפצות" על התאים החסרים.

בתא הזרע אין מיטוכונדריה, אך בביצית היא קיימת ובאמצעותה ניתן לגלות האם יש קשר דם בין אימא לבנה/ ביתה. ה- DNA המיטוכונדריאלי זהה לזה של האם מכיוון שמקורו רק בביצית. ישנם תאים בהם ה- DNA מסתובב בציטופלזמה. לכל עולם החיידקים אין גרעין מוגדר. הפרוקטוריום הינם יצורים בעלי גרעין שאינו מוגדר, יש להם DNA אשר לא עטוף בקרום. האאוקריטיום- בעלי גרעין מוגדר, אמיתי. וירוסים מכילים חומר שליח שיוצא מהגרעין ליצור חלבונים (RNA). משום כך הם זקוקים למשהו שיש לו RNA כדי להתרבות, והתא הוא הפונדקאי. וירוסים לא מסוגלים לקיים את עצמם לבד, הם תוקפים כל מקום שבו הם יכולים לשרוד ולהתפתח.

ציטופלזמה:

הנוזל הפנימי של התא. בתוכו נמצאים כל שאר האברונים בתא. הוא התוך של התא, והקרום שלו הוא קרום התא. הציטופלזמה מכילה גם מומסים שהם חומרים העוברים בתא ומכילה גם כן את שלד התא- ציטוסקלטון.

הריבוזומים:

"בתי החרושת" לחלבונים. הם נמצאים ע"ג הגרעין, או על כל קרום אחר בתא. הם יושבים על הרשת האינדופלזמית, התוך תאית. תפקידו לארוז חלבונים. זוהי הרשת האינדופלזמית. מערכת אריזות- ההבדל בין תא צמחי לתא אנימלי. לשניהם יש אותו מבנה בסיסי, או יותר נכון, איברים בסיסיים דומים.

בתא הצמחי יש כלורופלזמה המבצעת פוטוסינתזה.

בצמח

כלורופלסט

כלורופלסט הוא האברון שבו מתרחשת הפוטוסינתזה.  נלקח CO2 ומים, ומורכב הסוכר. מכיל כלורופיל אשר קולט את אור השמש. הוא למעשה החומר הירוק.

דופן תאית

הדופן בנויה מתאית המקנה לדופן קשיחות וגמישות.

חלולית- ואקואלה

החלולית, היא אברון גבול הדוחק איתה ציטופלזמה לצד. היא מוקפת בקרום ומכילה נוזל מימי שבתוכו מצויים הרבה מומסים. שניים מתפקידיה הם:

א.      אחסון חומר ביניים של פוטוסינתזה.

ב.      מחסן מים, שמירת ריכוז החומרים. כאשר אין מים, הצמח מנצל

את החלולית כעזרה ראשונה כשהשורשים לא מספקים מים לעלים.

היא מתכווצת ומוציאה מים לציטופלזמה וכך שומרת על סביבה רגילה. היא גדולה ודוחקת את הציטופלזמה והאברונים לקרום.

דרושים בדחיפות ניצבים לפרסומות, שכר גבוה מאוד למתאימים, לחצו לפרטים!


 

צור קשר - אודות - הפוך לעמוד הבית - הוסף למועדפים
Copyright © 2008-2015 CKing. All rights reserved