cking

  יום א', 19/05/24

  ראשי    מקצועות לימוד    מילוני מונחים

.
פרנץ מולנר - הנערים מרחוב פאל - סיקינג

הנערים מרחוב פאל

ראשי > ספרות > הנערים מרחוב פאל

בתרגומו הקודם של הסיפור הוא נקרא: "מחניים".

 

הנערים מרחוב פאל הוא ספר שתורגם מהונגרית ע"י מרדכי ברקאי והוא מספר על חבורה של נערים הונגרים ביניהם: נמצ'ק, בוקה, ברבש, צ'לה וקולנאי, שהם בעצם גיבורי הסיפור.

 עלילת הספר מתרחשת בבודפשט שבהונגריה, שם גרים הילדים.

העלילה הנ"ל מורכבת מאוד, בעלת פרקים ארוכים ודמויות רבות. במרכז העלילה עומד מגרש ריק (הגרונד), אותו מצאו גיבורי הסיפור, שעליו נאבקים כנגד חבורה אחרת, קבוצה של ילדים אלימים אדומי הכותונת שרוצים לגזול מהם את המגרש. המגרש הריק ניצב בפינת הרחובות פאל ומריה.

כל אחת מהחבורות הנאבקות על המגרש הריק מתוארת כ-"צבא קטן" שיש לו טקסים וסמלים. החבורות מוכנות לצאת למבצעי ריגול ואף לקרבות.

 

המספר, פרנץ מולנר מתאר בסיפורינו את חייהם של ילדים בעיר גדולה (בודפשט), דחוסה ואפרורית, שבה הנאות הנערים מעטות ורובן נובעות מהמצאות דמיונם - אותן הם מממשים במגרש הריק, בין ערמות העצים של המנסרה הסמוכה. המגרש הריק הוא כמעט המקום היחידי בו הילדים יכולים לשחק מבלי שהמבוגרים יפריעו להם.

המספר עוקב אחרי מאבק השליטה על המגרש הריק דרך עיניה של אחת החבורות ובעיקר דרך עיניהם של בוקא ונמצ'ק.

 

לחבורה שנלחמת נגד חבורתו של בוקא קוראים כנופית הגן הבוטני, כאשר בראשה עומד פרי אץ' הנורא והאחים פסטור בעלי האגרוף, כנופיית הגן הבוטני מחליטה להשתלט על המגרש הריק כדי לשחק שם בכדור, היא בוטחת בכוחה העדיף ואינה מביאה בחשבון את נכונותם של הנערים מרחוב פאל להגן על המגרש שלהם.

כנופיית הגן הבוטני לא השכילה להבחין בתבונתו של בוקא, המנהיג שבחבורתו ובאומץ הלב של נמצ'ק, הטוראי.

במאבק בין החבורות, הנערים מרחוב פאל וכנופיית הגן הבוטני, מתוארים פעולות הריגול, ההכנות למלחמה ומהלך הקרבות.

 

בסיפור מתגלים שלושה מרגלים: שלושה מבין נערי רחוב פאל יוצאים בערב למסע ריגול, אל הגן הבוטאני, מעוזם של נערי הקבוצה האויבת. זאת משימה מסוכנת מאוד. אם אדומי החולצות יתפשו אותם, יהיה גורלם רע ומר. במשלחת הריגול משתתפים שלושה: בוקא, נמצ'ק וצ'ונקוש.

 

כדי לנסות ולגלות מי הבוגד יוצא נמצ'ק לבדו אל מקום מפגשם של האויבים. הוא מטפס על העץ מעל אסיפת אדומי החולצות ולתדהמתו מגלה שאחד מחבריו הוא בוגד. הבוגד הוא גריב.

בוקא לא מספר לשאר החבורה את מה שהוא ונמצ'ק יודעים: גריב הוא אכן בוגד. בוקא רוצה שהחבורה תגלה זאת ביחד ותתפוס 'על חם' את גריב, דבר שמעיד על בגרותו של בוקא.
בוקא תיכנן היטב את האסטרטגיה שלהם לקרב, והציג אותה לאחרים, שכמובן התלהבו ממנה. כשהוא חילק את הפלוגות, כמה נערים התחילו עם תגובות ילדותיות ("למה לא אני?") ובוקא התייחס לכך מאוד בחומרה. הוא התקשה להבין שלא כל הילדים בוגרים כמוהו, וחשב שהם סתם מנסים להרגיז אותו.

 

יום אחד, כשהגיעו נערי רחוב פאל למגרש, הם מצאו על הגדר גליון נייר. ההתרגשות הייתה גדולה וגברה עוד יותר כאשר התברר לכולם כי הקרב עתיד להיערך למחרת. הנשיא בוקה פרש לפני הנערים את מפת התכנית הצבאית בה מסומנים המקומות של ארבע הפלוגות.

לפניכם ארבעת הפלוגות ומפקדם:

פלוגה א' - ויס.
פלוגה ב' - לסיק.
פלוגה ג' - ריכטר.
פלוגה ד' - קולנאי.
 

קרב מר התנהל במגרש בין נערי רחוב פאל המונהגים על-ידי בוקה ובין אדומי הכותונת שמנהיגם היה פרי אץ' האיום. פרי אץ' התקדם לעבר הבקתה, שם היו כמה מאנשיו שבויים. אם יצליח לשחרר אותם, הניצחון יהיה של אדומי הכותונת ונערי רחוב פאל יאבדו לנצח את המגרש היקר. אבל אז קרה דבר מפתיע שהפך את הקרב על פיו. נער קטן ובלונדיני (נמצ'ק) התנפל על פרי אץ' האיום והכריע אותו.
לאחר אותו קרב נמצ'ק מת.
הנערים מרחוב פאל ניצחו את הקרב על הגרונד, כאן בוקא מגיע להבנה שנמצ'ק בעצם נפל למען המולדת בעודו מפיל את פרי אץ'.

 

כשבוקא הולך לגרונד לאחר שנמצ'ק מת, הטואוט מספר לו שהולכים לבנות בניין איפה שממוקם הגרונד. בוקא מרגיש שלקחו לו את כל חייו. גם חברו הטוב ביותר מת (נמצ'ק) וגם לוקחים לו את הגרונד. המקום שבו הוא היה המנהיג הבלתי מעורער אבל יותר מכל, המקום שנמצ'ק לחם למענו והקריב את עצמו בשבילו, כבר לא יהיה שלהם, כך שנמצ'ק הקריב את עצמו לחינם.
 

 

דמותו של יאנוש בוקא:

כבר מתחילת הסיפור ניכר כי בוקא הוא ילד בוגר ורציני יותר משאר הילדים. בוקא הוא המנהיג של חבורתו, שכן הוא נתפס כדמות כריזמטית בעלת השפעה יוצאת דופן. דמותו של בוקא מתפתחת לאורך כל הסיפור. בוקא אינו מתייחס לכל שטות, מתייחס רק למה שחשוב באמת, מדבר אך ורק מתי שהוא צריך כלומר כשיש לו משהו חשוב לומר. העולם הוא הרבה יותר מאתגר הנהגתי עבור בוקא.

 

דמותו של נמצ'ק:

נמצ'ק הוא הטוראי הפשוט היחיד בין הנערים מרחוב פאל, טוראי אמיץ ונועז שהיה ידיד קרוב של בוקא. כאשר מתחילה המלחמה הגורלית מגיע גם מבחן הגבורה האמיתי שלו. נמצ'ק מרשים את בוקא כבר בהליכה לריגול אחר כנופיית הגן הבוטני.  נמצ'ק יוצא לקרב כשהוא חולה.

דרושים בדחיפות ניצבים לפרסומות, שכר גבוה מאוד למתאימים, לחצו לפרטים!


 

צור קשר - אודות - הפוך לעמוד הבית - הוסף למועדפים
Copyright © 2008-2015 CKing. All rights reserved